09121776966

قیمت دلار امروز ۲۲ دی/ چرا تب دلار تند شد؟

قیمت دلار امروز ۲۲ دی/ چرا تب دلار تند شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد در آستانه ورود به کانال ۲۶ هزار تومان بود اما روند کاهشی قیمت دلار متوقف شد و ظرف دو روز قیمت دلار کانال ۲۸ هزار تومان را پس گرفت. آن هم در شرایطی که به نظر می‌رسید اخبار مذاکرات مثبت است. دلیل افزایش قیمت دلار چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز ۲۲ دی ماه ۲۸ هزار ۱۴۰ تومان بود؛ حدود ۶۰۰ تومان افزایش قیمت طی یک روز. این در حالی است که ابتدای هفته جاری قیمت دلار وارد کانال ۲۷ هزار تومان شد و تا ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان هم کاهش یافت.

چرا قیمت دلار دوباره افزایش یافت؟
دو دلیل برای افزیش قیمت دلار می‌توان عنوان کرد؛ اولین دلیل طولانی شدن روند مذاکرات است. بازار ارز تهران مستقیما از مذاکرات هسته‌ای تاثیر می‌گیرد. روند رو به جلوی مذاکرات در هفته اول معامله‌گران را محتاط کرده بود و آنها منتظر رسیدن سیگنال‌های جدی از مذاکرات بودند.

در هفته گذشته سیگنال مثبت مذاکرات تقویت شد و روند نزولی قیمت در بازار آغاز شد.

به نظر می‌رسید که مردم انتظار داشتند ظرف یکی دو روز گذشته خبر قطعی و نهایی از وین مخابره شود که نشد. حتی وزیر امور خارجه فرانسه و روسیه هم اعلام کردند رسیدن به توافق نهایی زمان می‌برد. این در حالی است که مذاکره‌کننده ارشد ایران از «کاهش تعداد پرانتزهای باز» در مذاکرات خبر داده بود. اما طولانی شدن مذاکرات روند قیمت دلار را معکوس کرد.

جمع‌آوری دلار از بازار
اما دلیل دیگر افزایش قیمت دلار، می‌تواند ناشی از اقدام اخیر بانک مرکزی باشد. دو روز قبل تجارت‌نیوز در گزارشی از کمبود دلار در بازار خبر داد. صرافی‌های بانکی و چند نفری از معامله‌گران بازار آزاد در گفتگو با این رسانه اعلام کردند که «بانک مرکزی تمام ارزهای موجود در بازار را جمع کرده و چند روزی است دلار نداریم.»

اما دلیل این اقدام بانک مرکزی چه بوده و چرا حتی به صرافی‌های بانکی هم دلار نداده است؟ سلمان نصیرزداه، کارشناس بازار مالی گفته بود احتمالا نتیجه مذاکرات وین قیمت دلار را با افت مواجه می‌کند. حالا بانک مرکزی با کاهش عرضه ارز به بازار سعی کرده که مانع ریزش یکباره قیمت دلار شود. به عبارتی بانک مرکزی و دولت با این اقدام سعی کرده‌اند قیمت را در محدوده فعلی نگه دارند و بعد از آن، کم کم این ارز را به بازار عرضه کنند تا بازار برای کاهش قیمت دلار آماده شود.

اما به نظر می‌رسد که تلاش دولت این است که حتی با وجود به نتیجه رسیدن مذاکرات، قیمت دلار از محدوده مشخصی پایین‌تر نیاید.

قیمت واقعی دلار چقدر است؟
اگرچه مردم منتظر ریزش قیمت دلار و رسیدن آن به قیمت‌های زیر ۲۰ هزار تومان هستند اما کارشناسان اقتصادی می‌گویند چنین قیمتی برای دلار اقتصادی نیست. دلار ارزان با واقعیت اقتصاد ایران همخوانی ندارد. کاهش بیش از اندازه قیمت دلار هم باعث افت بیشتر بورس می‌شود و هم کاهش درآمدهای دولت.

برای همین کارشناسان می‌‌گویند دولت با مدیریت بازار ارز در تلاش است که قیمت را در محدوده مشخصی نگه دارد و مانع ریزش بیشتر قیمت دلار شود.

برای همین می‌توان گفت احتمالا بانک مرکزی هفته گذشته مشغول جمع‌آوری دلار از بازار آزاد بود تا همچنان انحصار تعیین قیمت دلار را در دست داشته باشد و آنجایی که بخواهد با عرضه دلار به بازار، قیمت را کاهش دهد و هر جا که نخواست، با عدم عرضه دلار، قیمت‌ها را بالا ببرد

منبع : تجارت نیوز

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *