اونس طلا

اونس چیست؟

اونس طلا یک واحد اندازه گیری به نام اونس طلا وجود دارد که این واحد اندازه گیری برای فلزات و سنگ های گرانبها استفاده می شود. این واحد اندازه گیری در آمریکا بسیار رایج است که حتی در بین مردم جامعه آن کشور از این واحد اندازه گیری استفاده می گردد. که دستگاه های مختلف وزن متفاوتی دارد اگر بخواهیم معادل هر اونس را در اونس بین المللی تروا بگوییم تقریبا معادل 31.10343 گرم می باشد. برای فلزات سنگین نظیر طلا، پلاتین ، نقره و غیره استفاده می شود.

اصطلاح اونس طلا چیست؟

اونس طلا مقدار دلاری یک قطعه از طلا که با وزن یک اونس با عیار 24 است  که عیار 24 همان خلوص 99.99 % می باشد. پس اونس طلا دارای دو ویژگی است که اول وزن آن قطعه از طلا برابر با 31.1034768 گرم باشد که این این اونس در تمامی دستگاه ها یکسان است و دوم 24 عیار باشد که این دو ویژگی در تمام دنیا یکسان است.

اونس  و مثقال طلا

اونس جهانی که در کشورهای اروپایی و آمریکا برای واحد اندازه گیری طلا استفاده می شود در ایران هم رایج است . معادل گرم یهر مثقال طلا برابر 4.6083 گرم است که این واحد اندازه گیری بیشتر برای خریداران طلا کاربرد دارد این در حالی است که بین سرمایه داران و طلا فروشان عمده اونس طلا کاربرد بیشتری دارد . به دلیل نوسانات قیمتی که وجود دارد قیمت طلا را براساس اونس جهانی اعلام می کنند.

محاسبه حباب طلا

در واقع باید بگوییم که قیمت مثقال طلا را از اونس جهانی طلا محاسبه می گردد، اما در ایران قیمت طلا براساس قیمت تثبت شده معاملات طلای خود را انجام می دهند که قیمت طلای هم براساس وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور وابسته است علاوه بر این قیمت طلا در ایران نیز به عرضه و تقاضا برای آن بستگی دارد اما این قیمت طلا بی تاثیر از قیمت اونس جهانی نیست.