چگونه ارز مسافرتی دریافت کنیم

ارز مسافرتی چیست؟

بانک مرکزی به مسافرانی که قصد سفر به کشورهای خارجی (البته نه تمام کشورهای خارجی) را داشته باشند، مبلغی را به عنوان کمک هزینه سفر در نظر می‌گیرد. این مبلغ تنها یک بار در سال در اختیار این افراد قرار می‌گیرد. برای استفاده از ارز مسافرتی باید بلیط هواپیمای خود را بخرید و با در دست داشتن پاسپورت به یکی از صرافی هایی که ارز مسافرتی ارائه می‌کنند مراجعه کنید و ارز خود را دریافت کنید.

سقف پرداخت ارز در سال‌های پیش 1000 دلار آمریکا بود. اما در قوانین ارز سال 1400 مسافران  می‌توانند تا 2000یورو یا معادل آن دلار ارز مسافرتی دریافت کنند. این عدد به ازای هر نفر پرداخت می‌شود.

 

کلیه شرکت‌های صرافی دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی در راستای اجرای سیاست‌های ارزی دولت، از تاریخ ابلاغ این اطلاعیه، نحوه فروش ارز در سرفصل مسافرتی به شرح زیر اصلاح می‌شود:

حداکثر میزان فروش ارز توسط شرکت‌های صرافی بابت مسافرین بالای 18 سال و یک ‌بار در سال تا سقف مقرر با اخذ مدارک و مستندات تعیین شده به شرح زیر می‌باشد:

1ـ برای کشورهای با ویزا به صورت هوایی 2000 (دوهزار)یورو یا معادل آن به سایر ارزها؛

2ـ برای کشورهای بدون ویزا به صورت هوایی 300 (سیصد)یورو یا معادل آن به سایر ارزها؛

 

برای دریافت ارز مسافرتی چه مدارکی لازم است؟

لطفا به این بخش به طور کامل دقت کنید تا بی‌جهت وقت خود را تلف نکنید و مجبور نباشید دوباره به بانک مراجعه کنید.

  • اصل و تصویر گذرنامه‌ی جمهوری اسلامی ایران: گذرنامه شما حداقل از زمان سفر شما باید 6 ماه اعتبار داشته باشد.
  • اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی: در صورتی که به صورت اینترنتی بلیط هواپیما را خریداری کردید، دقت کنید که کد رهگیری و اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط، تاریخ و زمان خرید باید روی آن قید شده باشد.
  • اصل کارت ملی و کپی کارت ملی
  • اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور: شما برای هر تردد و هر شخص باید جداگانه عوارض خروج از کشور را بپردازید.
  • اصل و تصویر ویزا (اگر کشور مقصد ویزا لازم داشته باشد.)
  • دو عدد کارت بانکی مطابق با نام روی کارت ملی و کپی کارتها
  • یک خط موبایل بنام خود فرد

تکمیل فرم درخواست ارز صرافی: حواستان باشد که این فرم را در نهایت دقت پر کنید و اشتباهات ناقص یا غلط نداشته باشدمبلغ ریالی معادل قیمت دلار مبادلاتی در آن روز: دقت کنید که علاوه بر این مبلغ ممکن است بانک‌ها مبلغی را هم برای فروش ارز به عنوان کارمزد دریافت کنند.

چند نکته مهم در مورد ارز مسافرتی

دو نکته مهم در مورد ارز مسافرتی وجود دارد که حتما باید بدانید.

نکته 1: نرخ ارز مبادله‌ای هم مثل بازار آزاد هر روز تغییر می‌کند و حواله‌ ارزی که بانک به شما می‌دهد، با نرخ روز ارز مباده له ای حساب می‌شود. بنابراین اگر دیدید مثلا یکی از آشناهایتان هفته‌ی پیش از شما ارز را با نرخ دیگری گرفته تعجب نکنید، روال کار این‌طوری است.

نکته 2: هنگام خرید ارز مسافرتی برای سفرهای زیارتی زمینی 100 دلار تعلق میگیرد.

نکته 3: حضور شخص متقاضی ارز مسافرتی الزامی است. با این اوصاف اگر به تعداد اعضای خانواده (مثلا 4 نفر) می‌خواهید ارز مسافرتی تهیه کنید، تمام 4 نفر خانواده باید حضور داشته باشند.

نکته 4: اگر گذرنامه شما عوض شده یا المثنی گرفته‌اید، باید گذرنامه قبلی را به متصدی ارزی بانک ارائه دهید تا بررسی شود.

شرایط لازم برای دریافت ارز مسافرتی

فروش ارز مخصوص مسافرانی است که قضد خروج از کشور را دارند و در فرودگاه‌های امام خمینی تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد ارائه می‌شود.

اگر می‌خواهید ارز خود را در فرودگاه دریافت کنید، باید رسید مشتری یا رسید حواله را با خود همراه داشته باشید.

شما فقط و فقط یک بار در طول سال می‌توانید از ارز مسافرتی استفاده کنید.

به چه کسانی ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد؟

ارز مسافرتی به 4 دسته از افراد تعلق نمی‌گیرد:

متقاضی حتما بالای 18 سال سن داشته باشد و به مسافران زیر 18سال ارز مسافرتی داده نمی‌شود.

ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور تعلق نمی‌گیرد.

کسانی که گذرنامه خدمات و یا سیاسی دارند.

ارز فقط به مسافران هوایی تعلق می‌گیرد و کسانی که زمینی یا از راه‌های دیگر سفر می‌کنند، مشمول پرداخت ارز مسافرتی نمی‌شوند.

‌برای خرید حضوری باید مدارک لازم را بردارید و به یکی از شعبه‌های منتخب این سه‌ بانک بروید. برای خرید اینترنتی ارز از بانک ملت هم می‌توانید به درگاه اینترنتی بانک ملت بروید و ارزتان را به روش آنلاین بخرید.

ارز مسافرتی را در کدام فرودگاه‌ها می‌توانیم دریافت کنیم؟

شعبه‌های بانک ملی، سامان و ملت در فرودگاه امام‌خمینی حواله‌های سفری را قبول می‌کنند. بانک ملی تازگی‌ها در فرودگاه‌های اصفهان، اهواز، ساری، ارومیه و تبریز هم خدمات ارزی مسافران را ارائه می‌کند.

چه زمانی برای خرید ارز اقدام کنیم؟

حداکثر تا 7 روز کاری قبل از سفر و تاریخ پرواز به بانک مراجعه کنید. یعنی از یک هفته قبل از روز سفر تا روز قبل یا حتی خود روز سفرتان فرصت دارید به بانک مراجعه کنید. شعب بانک‌های مربوط هم تا ساعت ۱۳:۳۰ حواله‌ ارز مسافرتی صادر می‌کنند.

آیا می‌شود شخص دیگری را به‌جای خودمان به بانک بفرستیم؟

خیر. برای دریافت حواله‌ی ارز مسافرتی حتما باید خودتان به همراه مدارک‌تان در بانک حضور داشته باشید و بانک حتی به بستگان نزدیک و درجه‌اول‌تان هم به‌جای شما حواله نمی‌دهد.